انصاف

تعریف انصاف

-------------------------------------------------------------------------------

انصاف که از زیباترین خصلت‌های اخلاقی است به معنای
عدالت‌ورزی و اجرای قسط و اقرار به حقوق مردم و ادای آن‌هاست و این که هر خیری را برای خود می‌‌خواهیم برای دیگران هم بخواهیم و هر زیان و ضرری که برای خود نمی‌پسندیم برای دیگران هم نپسندیم.

 

انصاف از دیدگاه قرآن

--------------------------------------------------------------------------------

برخی از مردم در مقام سخن یا ادای شهادت چنان‌چه منافع خود یا نزدیکان خود را در معرض خطر ببینند به سادگی حاضر نیستند حقیقت را بگویند.
از این رو خداوند در قرآن مجید می‏فرماید: «هنگامی که سخن می‏گویید عدالت را رعایت کنید حتی اگر در مورد نزدیکان‌تان بوده باشد و به عهد خدا وفا کنید. این چیزی است که خداوند شما را به آن سفارش می‏کند تا متذکر شوید» و در جای دیگر می‏فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده‏اید! به طور جدّی در پاسداری از عدالت برخیزید و برای خدا گواهی دهید اگر چه (این گواهی) به زیان خود شما یا پدر و مادر یا نزدیکان شما بوده باشد. برای هر کس که شهادت می‏دهد چه غنی باشد یا فقیر، خدا سزاوارتر است که از آنها حمایت کند.
بنابراین از هوی و هوس پیروی نکنید که از حق منحرف خواهید شد و اگر حق را تحریف کنید و یا از اظهار آن اعراض نمایید خداوند به آن‌چه انجام می‏دهید آگاه است.»

 

انصاف از دیدگاه روایات

--------------------------------------------------------------------------------

در روایات نیز سفارش زیادی درباره رعایت انصاف شده است که به بعضی از آن‌ها اشاره می‏شود.

← از مکارم اخلاق

مردی خدمت رسول خدا(ص) رسید و گفت: مرا از مکارم اخلاق آگاه کن. پیامبر اکرم(ص) فرمود:

 «مکارم اخلاق عبارت است از: عفو کردن کسی که به تو ستم کرده است. پیوند با کسی که از تو بریده است. بخشش به کسی که تو را محروم کرده است. حق‌گویی گرچه به ضرر خودت باشد.»

 

← از علائم ایمان

پیامبر اکرم(ص) یکی از نشانه‏های مومن واقعی را انصاف دانسته و می­‌فرماید: «کسی که با فقیر، همدردی کند و درباره مردم با انصاف باشد مؤمن واقعی است.»

 

← وسیله کسب عزّت

امیر مؤمنان علی(ع) می­‌فرماید: «هر کس با مردم به انصاف رفتار کند خداوند بر عزتش بیفزاید».

 

← بهترین اعمال

امام صادق(ع) می‏فرماید: « بالاترین اعمال سه چیز است: رعایت انصاف نسبت به مردم تا آن‌جا که هر چه برای خود دوست داری برای آنان نیز دوست بداری. مواسات نمودن با برادرت در مال، یاد خدا در هر حال...».

 

← وسیله قرب به خدا

امام صادق(ع) می­‌فرماید: «سه دسته‏اند که در روز قیامت از دیگران به رحمت خدا نزدیک‌ترند تا از حساب خلق فارغ شود: کسی که در هنگام خشم، قدرتش او را به ستم کردن به زیردستانش دعوت نکند. کسی که هنگام قضاوت بین دو نفر به اندازه یک جو به هیچ طرف گرایش پیدا نکند. کسی که حق را بگوید؛ خواه به ضرر او باشد یا به سود او.»

 

فرمان امیر مؤمنان(ع) به مالک اشتر

--------------------------------------------------------------------------------

حضرت علی(ع) در فرمان خود به مالک اشتر می­‌فرماید:

«نسبت به خدا و بندگانش انصاف را از دست مده و نسبت به اطرافیان و خانواده و زیر دستانت انصاف داشته باش که اگر انصاف را پیشه خود نسازی ستم کرده‏ای و کسی که به بندگان خدا ستم کند خدا دشمن اوست و کسی که خدا دشمن او باشد دلیلش را باطل می‏سازد (عذرش را نمی‏پذیرد) و چنین شخصی با خدا در جنگ است مگر آن‌که دست از ستم بردارد و توبه کند.»

 

/ 5 نظر / 13 بازدید
آرمانهای انقلابی یک ملت

سلام بر برادر عزیز انقلابی و مومنم بلاخره بعد از مدتها به روز شدید و مطلب خیلی خوب و قابل تقدیری آوردید. مستفیض شدیم.[قلب][گل] و من الله التوفیق

آرمانهای انقلابی یک ملت

با عرض سلام در راستای گزارش عملکرد 100 روزه ی دولت: برگزاری مناظره بین روحانی و احمدی‌نژاد روسای جمهور فعلی و قبلی برای روشن شدن حقایق لطفا منتشر کنید به امید حق ... یا علی

سید سجاد

با سلام خدمت شما با مطلب " سبد کالا به چه قیمت؟ " در خدمت شما هستیم. طنز یا واقعیت؟ منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم. موفق باشید. یاعلی...

آب و عطش

سلام عزیز موفق باشید وبمو لینک کن یا زهرا

آب و عطش

سلام برادر کجایی کم پیدا هستی ؟ ماشین نو گرفتی سرت شلوغ شدها. لطفا لینک وب منو تو وبتون قرار بدید .