***  آغاز هفته دفاع مقدس مبارک  ***

روزهای حماسه و خون را پشت سر نهاده ایم و اینک در سایه مقاومت، پایداری و ستیز بی امان و به یادماندنی قهرمانان شهادت طلب، در ویرانه های به جا مانده از جنگ تحمیلی، مظاهر آبادانی و سازندگی را که ثمره تلاش ملتی مقاوم است، بر می افرازیم و به دنیا می گوییم: «ما می مانیم و فرو نمی شکنیم».

بی شک تداوم حیات شرافتمندانه همراه با آزادگی، در جهانی که همواره دستخوش دغدغه ها و اضطراب هاست، ازخود گذشتگی صد چندان می طلبد و امتی که در طول چهارده قرن در برابر تندبادهای بی ترحم روزگار چون کوهی استوار و بشکوه بر جای ایستاده، راز ماندگاری را نیک می فهمد و خوب می داند که چگونه از ارزش های اعتقادی و ملی خود پاسداری کند. ما هرگز فراموش نمی کنیم روزگاری را که مردان پرصلابت با تن پوشی از ایمان و عقیده، جان را در طبق اخلاص نهاده و میدان های مین و انفجار را در نوردیده و هستی خود را تقدیم آسمان کردند.


فرهنگ عاشورا در جبهه های دفاع مقدس

تنها کسانی می توانند شگفت انگیزترین و بزرگ ترین عظمت ها را رقم بزنند که والاترین آرمان ها و روشن ترین ایمان و معرفت را در قلب و جان خویش اندوخته باشند. آنان که سقف پروازشان کوتاه و به تعبیر زیبای قرآن از زندگی دنیا ظاهری را می شناسند و از آخرت غافلند، هرگز در زندگی حقیر خود حماسه را تجربه نخواهند کرد و همراه کاروان عشق به سوی منزل محبوب نخواهند بود. لیکن حماسه آفرینان دفاع مقدس، کسانی بودند که فرهنگ «همه جا کربلا و هر روزی عاشوراست» را در هر روز از هشت سال دفاع مقدس جاری نمودند. ترس در حریم وجود این دلاوران، پرو بال از دست می داد. آنان که معرفت عاشورایی یافته بودند، هر خطر را به جان می خریدند تا بتوانند از حریم ارزش ها و باورهای خویش دفاع کنند.

دفاع همه جانبه

در دوران دفاع مقدس، بسیج عمومی مردم تنها به حضور مستقیم یا پشتیبانی از صحنه های رزم خلاصه نمی شد، بلکه هم زمان با جنگ، به فکر بازسازی مناطق آسیب دیده در جنگ نیز بودند و برای اینکه حضور مسئولان و مردم هماهنگ تر صورت پذیرد، ستادی متشکل از بالاترین مسئولان ادارات کل وزارتخانه ها و نهادهای عضو ستاد مرکزی، زیر نظر شورای عالی استان با شرکت امام جمعه مرکز استان یا نماینده مقام رهبری، استاندار و نماینده ای از جهاد سازندگی تشکیل می شد و کمک های مردمی تحت تشکیلاتی به نام «ستادهای معین» سازماندهی می گردید.

قدرت ارتش بیست میلیونی

به جرئت می توان گفت مهم ترین و دشوارترین معضلی که جمهوری اسلامی ایران در طول حیات خود با آن مواجه شد، جنگ تحمیلی بود ؛ جنگی که تمام قدرت های دنیا در یک طرف و جمهوری اسلامی ایران متکی به خدا در طرف دیگر قرار داشت. چند ماه پیش از آغاز جنگ، امام امت رحمه الله  با دوراندیشی شگفت انگیز و قابل ستایش خود، تشکیل ارتش بیست میلیونی را فرمان داده بودند و بسیج مردمی دوران نونهالی خود را می گذراند. به تدریج همراه با فراخوانده شدن مردم برای مقابله با دشمن، در کوره مردساز جنگ، جوانانی قد برافراشتند که بعدها نوابغ جنگ و جهاد نام گرفتند و فرماندهانی تربیت شدند که طراحان اصلی بزرگ ترین عملیات ها گردیدند.کارشناسانی از سرچشمه زلال و پایان ناپذیر بسیج جوشیدند که عظمت کارهای آنها، ملائک را به تعظیم وا می داشت و این آزادگان، جز همان ارتش بیست میلیونی انقلاب اسلامی ایران نبودند.

شهد شیرین معرفت

شهادت، هنر مردان خدا و از بالاترین مراتب قرب الهی است. رزمندگان اسلام، هم در قلمرو گفتار و هم در عرصه تحمل، اعتقاد خود را به شهادت در راه خدا ثابت کردند ؛ زیرا لازمه انقلاب، شهادت و آمادگی برای آن است. قربانی شدن و قربانی دادن در راه انقلاب و پیروزی آن پرهیزناپذیر می نماید ؛ به ویژه انقلابی که برای خدا و برای نجات مستضعفان است. قربانی برای انقلاب، نشانه پیروزی و نزدیک شدن به هدف است. شهید حجت الاسلام شاه آبادی، در آخرین سخنانش در جمع رزمندگان می گفت: «اگر شهادت می تواند نظام توحیدی مان را حفظ کند، اگر شهادت می تواند دشمن را ذلیل نماید، اگر شهادت می تواند تفکر و بینش اسلامی مان را به دنیا اعلام کند، ما آماده شهادتیم».

قصیده مقاومت

عرصه دفاع مقدس، زمینه ای بود برای ظهور قهرمانانی که هشت سال جنگ نابرابر تحمیلی را به دفاعی مقدس تبدیل کردند و در آن خصلت های جوانمردی، از خودگذشتگی، خودباوری و شهادت طلبی را به منصه ظهور رسانیدند. فرزندان خمینی کبیر رحمه الله  از غزل عرفان و مثنوی حماسه، قصیده مقاومت سرودند و هر کدام خورشید تابناکی بر تارک آسمان ایران اسلامی و چراغی فرا راه آیندگان این مرز و بوم شدند؛ چنان که رهبر معظم انقلاب، می فرماید: «بی شک اگر لحظات پرمعنا و پرماجرای هر یک از این رشادت ها و حماسه ها ثبت شود، غنی ترین میراث معنوی برای تاریخ بر جای می ماند».

دم مسیحایی امام رحمه الله

مهم ترین عامل پایداری در ملتی جنگ زده، آرامش روحی، انگیزه قوی و تکیه گاه محکم می باشد. امام رحمه الله  با نفس مطمئنه خویش، این نیاز بسیار مهم را برای مردم، مسئولان و رزمندگان تأمین می فرمود و همچون «دم مسیح» که به مردگان جان می داد، به همگان روح امید می بخشید و جان ها را تازه می کرد. ترس، شتاب زدگی و...، در قاموس وجود او جایی نداشت و تنها یک حرف و منطق اصلی در برابر فشارها و حوادث شکننده داشت و آن هم انجام وظیفه بود. ایشان می فرمود: «در این دنیایی که همه علیه ما می باشند، ما باید انجام وظیفه را در نظر داشته باشیم».

رهبری امام خمینی رحمه الله

رهبری حضرت امام خمینی رحمه الله  درنهضت، وحدت بخش امت اسلامی و ملت ایران بود. آثار این هماهنگی ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دردفاع مقدس نیز جلوه گر شد و جبهه و پشت جبهه را به هم پیوند زد و نیروهای مسلح را به هم نزدیک نمود که محصول آن، حماسه های کم نظیر مجاهدان اسلام در صحنه های نبرد حق علیه باطل بود.

دفاع مقدس, شهدا, تقویم تاریخ

نوشته شده در ۱۳٩٠/٦/۳۱ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ