در گذشت نویسنده شهیر ایرانی "جلال آل احمد" (1348 شمسی)

عملیات کوچک قادر در اشنویه توسط ارتش (1364 شمسی)

درگذشت فقیه جلیل آیت‏اللَّه "مهدی مدرس یزدی" (1371 شمسی)

درگذشت ابوعلی محمد بن عبداله بغدادی معروف به ابن مقله ( 328 قمری)

 آغاز فعالیت خبرگزاری زنان جمهوری اسلامی (1380 شمسی)

تولد "لئون تولْسْتویْ" نویسنده بلند آوازه روسی (1828 میلادی) 

 

(شرح مختصری از هر یک از وقایع تاریخی در ادامه مطلب آمده است)


در گذشت نویسنده شهیر ایرانی "جلال آل احمد" (1348 شمسی)

جلال آل احمد 11 آذر در سال 1302 در تهران متولد شد. وی در سال 1322 رسماً عضو حزب توده شد و در کنار فعالیت‏های سیاسی، در رشته ادبیات فارسی، موفق به اخذ دانشنامه لیسانس گردید. در سال 1326 به استخدام وزارت فرهنگ درآمد. جلال، نویسندگی را از 16 سالگی آغاز کرده بود و پس از این که جذب حزب توده شد با آثار "کسروی" آشنا گردید. در مبارزه حزبی آل احمد جز شکست و سرخوردگی چیزی وجود ندارد، اما نهضتی که عمیق‏ترین تأثیر را بر روحیه او گذارد قیام 15 خرداد 1342 می‏باشد. جلال آل‏احمد در این هنگام به این حقیقت رسید که هر چه مکتب غیرخودی هست، جز فریب و استثمار و استعمار، چیزی ندارند. وی به این نتیجه رسید که تنها امید رهایی بسیج توده‏ها در دست روحانیت آگاه است نه روشنفکران غرب و شرق‏زده. بعد از این که جلال نسبت به روحانیت و به ویژه امام خمینی)ره( اظهار علاقه نمود، ساواک او را مورد تهدید قرار داد و سعی کرد که جلال را از روحانیت جدا کند. در سال 1347، جلال تهدید به مرگ شد. ساواک می‏خواست که وی را بدون سر و صدا از میان بردارد. سرانجام در یک صحنه ساختگی و مشکوک در این روز، بدون هیچ گونه سابقه بیماری در 46 سالگی دارفانی را وداع گفت. پیکر جلال آل احمد در مسجد فیروزآبادی در ری به خاک سپرده شد.  

 

عملیات کوچک قادر در اشنویه توسط ارتش (1364 شمسی)

درگذشت فقیه جلیل آیت‏اللَّه "مهدی مدرس یزدی" (1371 شمسی)

آیت‏اللَّه مهدی مدرس یزدی در سال 1287 ش  (1326 ق) در یزد به دنیا آمد و پس از گذراندن دروس مقدماتی، در سیزده سالگی وارد حوزه علمیه قم شد. سپس راهی نجف گردید و از محضر درس عالمان نامداری همچون سید ابوالحسن اصفهانی و آقاضیاء الدین عراقی به مدارج والای علمی رسید. وی همچنین از آیات عظام شیخ عبدالکریم حائری یزدی، سید حسین بروجردی، سید محمدتقی خوانساری، سید ابوالحسن اصفهانی و آقا ضیاء الدین عراقی گواهی اجتهاد دریافت کرد و مورد وثوق آنان قرار گرفت. این فقیه جلیل پس از مدتی به اصرار جمعی از مؤمنین تهران به این شهر عزیمت نمود و به مدت بیش از پنجاه سال در محله امامزاده یحیی، به تدریس خارج فقه و اصول، ارشاد مردم و تألیف کتب پرداخت. همچنین حواشی بر کتب عروةُالوثقی، رسایل و مکاسب و نیز دیوان اشعار از جمله آثار اوست. آیت‏اللَّه مهدی مدرس یزدی سرانجام در 18 شهریور 1371 برابر با 11 ربیع الاول 1413 ق در 83 سالگی به جوار رحمت حق تعالی شتافت.    

 

درگذشت ابوعلی محمد بن عبداله بغدادی معروف به ابن مقله ( 328 قمری)

اِبْن ِ مُقْله، ابوعلی محمد بن علی بن حسین (حسن) بن عبدالله شیرازی (شوال ۲۷۲- ۳۲۸ قمری/ مارس ۸۸۶ -۹۴۰ میلادی)، ادیب، خوشنویس، مبتکر و مبدع خطوط مختلف و وزیر عباسیان. ابداع و تنظیم خطوط ششگانه و اصول دوازده‌گانه خوشنویسی را به او نسبت می‌دهند که تحول عظیمی در سیر نگارش حروف به سمت خوشنویسی هنرمندانه به شمار می‌رود و نقطه عطفی در خوشنویسی اسلامی است.ابن مقله در عصر روز پنجشنبه ۲۱ شوال سال ۲۷۲ه‍.ق در بیضا فارس متولد شد. این هنرمند توسط خلیفه عباسی المقتدر بالله به وزارت برگزیده شد. در سال ۳۱۸ ه‍.ق به‌دنبال سخن‌چینی و تهمت حسودان از مقام خود عزل شد. او از بغداد به زادگاهش فارس برگشت و تا سال ۳۲۰ ه‍.ق در آنجا ماند. پس از شورش مردم بغداد علیه المقتدرو پس از سقوط او القاهر بالله به خلافت رسید. در زمان القاهر، ابن‌مقله دوباره به وزارت رسید. چندی بعد باردگر با تهمت‌های اطرافیان خلیفه او را از وزارت عزل کرد.پس از چندی باز مردم بغداد شوش کردند و القاهر را نیز از تخت به زیر آورده و در چشمانش میل کشیدند. بس از او پسرش با لقب الراضی بالله به خلافت رسید و ابن مقله باردگر به‌وسیله او به صدارت رسید ولی برای بار سوم از صدارت خلع و درنهایت پس از شکنجه و آزار درپی بدخواهی عده‌ای حسود، دست راست این هنرمند را از بدنش جدا کردند. ولی چون الراضی پشیمان شده بود، دستور داد به مداوای او بپردازند، اما مداوا سودی نبخشید. پس نوشتن با دست چپ را تمرین کرد و حتی قلم را به آرنج دست راست می‌بست و می‌نوشت‌. گفته شده که او در این کار هم موفق گردید.بیشترین شهرت ابن مُقلَه در هنر خوشنویسی است. وی حروف را به شکل هندسی بسیار زیبایى می‏نوشت و بسیاری از شرح حال نویسان، او را نخستین طراح رسم الخط و شیوه‏ی جدید خط عربی دانسته‏اند. همچنین ابن مُقلَه مخترع خط ثُلْث، نَسخ، رِقاع و... است و چندبار قرآن را با خط خوش نگاشت. از آثار ابن‏مقلَه می‏توان به کتاب رساله فی علمِ‏الخَط و القَلَم اشاره کرد.ابن‌مقله در سال ۳۲۸ه‍.ق چشم از جهان فرو بست.

       

آغاز فعالیت خبرگزاری زنان جمهوری اسلامی (1380 شمسی)

در روز 18 شهریور 1380، مصادف با میلاد با سعادت حضرت زهرا(س) خبرگزاری زنان جمهوری اسلامی فعالیت خود را آغاز کرد. مهم‏ترین هدف از راه این خبرگزاری، توجه همه جانبه به موضوعات مربوط به زنان است تا مشکلات و مسائل آنان را به صورت گسترده منعکس کند. نکته دیگر، بُعد بین‏المللی آن است، چرا که اخبار و گزارش‏هایی که از زنان ایرانی در خارج از کشور منعکس می‏شود، وضعیت زنان را به شکل واقعی بیان نمی‏کند. به این ترتیب، اطلاع رسانی درست می‏تواند زن را در بهترین جایگاه انسانی و اجتماعی خود قرار دهد. حوزه‏های فعّالیت این خبرگزاری در زمینه‏های علمی، فرهنگی، اجتماعی، هنری، ورزشی، سیاسی و ادبی است.  

تولد "لئون تولْسْتویْ" نویسنده بلند آوازه روسی (1828 میلادی)       

کُنت لی‏یِف نیکُلاویچ تُولْسْتوی معروف به لئون تولستوی نویسنده شهیر روسی در 9 سپتامبر سال 1828م در روستایى در 250 کیلومتری مسکو به دنیا آمد و در کودکی پدر و مادر را از دست داد. از نوجوانی، استعداد درخشان و هوش سرشارش، معلمان را به تعجب وا می‏داشت. با این حال مدت زیادی در دانشگاه ماندگار نشد و پس از چهارسال خدمت در ارتش، به قصد پرداختن به نگارش، از نظام خارج شد. وی از آن پس به خلق آثار ادبی روی آورد و رمان‏های متعددی نگاشت. لئون تولستوی عالی‏ترین نمایش‏گر روح ملت روس و از بزرگترین نویسندگان جهان است. او مانند یک دانشمند الهیات و معتقد به اصول اخلاقی در جستجوی مرامِ دوستی پاک و بی‏آلایشی بود که در مسیحیت اولیه وجود داشت و همین امرْ آثار او را مشحون از بشردوستی و احترام به وجود انسان کرده است. تولستوی در مجسم کردن اخلاق و روح مردم روس مقامی ارجمند داشت و معتقد بود که تنها محبت است که باید بر مردم حکومت کند. این عقاید باعث شد که کلیسا، تولستوی را در 72 سالگی تکفیر نماید. با این حال در اواخر عمر چنان مشهور شد که تقریباً همه دنیا او را می‏شناختند. با این که فلسفه، مشغله تولستوی نبود، اما اندیشه‏هایش در افکار فلسفی قرن نوزدهم تأثیر فراوان نهاد. تولستوی با هر مکتب فلسفی یا فرقه مذهبی که حقیقت را در انحصار خود تصور می‏کرد مخالف بود و با هر کلیسایى که معتقد بود تنها یک راه و آن هم راه کلیسا به سوی خدا وجود دارد، می‏جنگید. اعتقاد خود وی این بود که همه ادیان بزرگ، بالذات هدایتگر به سوی خداوند هستند. تولستوی مطابق تعلیمات خود، خویشتن را از قید و بند مال و دارایى‏اش رها ساخت و همانند روستائیان به زندگی پرداخت. تولستوی اندیشه‏های اخلاقی، اجتماعی و مذهبی خود را در رمان‏های بزرگ، داستان‏های کوتاه و مقالات متعددی مطرح ساخته که جنگ و صلح، اعترافات و رستاخیز از آن جمله‏اند. هم‏چنین آثار دیگر او از جمله قزاق‏ها، هنر چیست و حاجی مراد، همه در حد شاه‏کارهای ادبی روس است. لئون تولستوی در اواخر عمر خانه را ترک کرد تا این که سرانجام در 20 نوامبر سال 1910م مانند بی‏نواترین افراد در بی‏خانمانی و سرگردانی در 82 سالگی درگذشت.  

تقویم تاریخ

نوشته شده در ۱۳٩٠/٦/۱۸ساعت ٦:٤٦ ‎ق.ظ