با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در طول سال های 68 تا کنون در جمع دانشجویان ، استادان دانشگاه ها ، مسئولین شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر مجامع علمی و مقایسه وضعیت دانشگاه های کشور با آن به وضوح مشاهده می شود که متاسفانه بعضی از دانشگاه ها هدف و چارچوب خود را گم کرده اند .حالا به مقایسه چند توصیه رهبری نسبت به جو دانشگاه ها و ترتیب اثر ندادن این توصیه ها در دانشگاه ها می پردازیم :

لطفا" توصیه ها را در ادامه مطلب مشاهده نمایید


1-مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1370 فرمودند: «باید در دانشگاه ها ، دین و روحیه انقلابی و بیزاری از وابستگی را مورد توجه قرار دهیم »

اما اکنون می بینیم نه تنها به این توصیه گوش داده نشده ، بلکه این معضل در برخی دانشگاه ها موج می زند که دلیل آن ، نبود برنامه های صحیح می باشد و متاسفانه در برخی دانشگاه ها بجای تدریس روحیه انقلابی ، ترویج روحیه بی تفاوتی در قبال انقلاب و نظام را می دهند .

2- معظم له در همان دیدار اضافه کردند که : « بنای دانشگاه ها در کشور ما غیر دینی بوده است و باید دین را در دانشگاه ها زنده کرد »

ولی متاسفانه امروز نتیجه عدم توجه ، به فرمایش ایشانِ را در حجاب و عقاید برخی دانشجویان می بینیم ، که متاسفانه از غیر دینی خیلی فراتر رفته و تبدیل به ضددینی شده است .

3- « دانشگاه بیگانه و جدای از دین ، فاجعه ایی غیر قابل جبران است » این هم یکی دیگر از بیانات معظم له در آن دیدار سال 1370 بود ، که متاسفانه عدم عمل این فرمایش ، باعث شد که اثرات آن را در فتنه سال 88 در برخی از دانشجویان مشاهده بکنیم .

4- یکی دیگر از فرمایشات مقام معظم رهبری که کما فی سابق به آن اهمیت داده نشد ، بیانات ایشان در دیدار با وزیر و مسئولان وزارت فرهنگ و آموزش عالی و روسای دانشگاه های سراسر کشور در سال 1369 بود ، که معظم له در آن دیدار فرمودند : « محیط دانشگاه باید محیط دینی و دانشجو باید متدین باشد »

وحال آنکه بعد از حدود 21 سال  از آن بیانات گذشته است می بینیم که محیط برخی دانشگاه ها علاوه بر اینکه دینی نشده ،تبدیل به یک محیط کاملاً غربی همراه با دانشجویان غرب زده شده است . وقتی ما به محیط برخی دانشگاه ها نگاه می کنیم متوجه می شویم که این محیط فقط برای خوشگذرانی و انجام اعمالی که جامعه آن اعمال را ترد کرده است ، تبدیل شده .حال باید نگاه کرد آیا این محیط های دانشگاهی ، همان محیطی است که مقام معظم رهبری تبیین کرده بودند ؟

تا کی ماباید در مقابل سخنان و توصیه های مقام معظم رهبری قد علم کنیم و سازِ مخالف بزنیم؟ آیا اگر امام زمان (عج) ، فردای ظهور هم این توصیه ها را به ما می کرد همین گونه نسبت به آنها بی توجه خواهیم بود ؟!نوشته شده در ۱۳٩٠/٩/٢٧ساعت ٩:٤٢ ‎ب.ظ